Про здоров'я і хронічному микровоспалении. Інтерв'ю А. Перра, наукового керівника GUNA (Італія).
TIME віддає йому обкладинку. Western Washington Univesity називає матір'ю всіх захворювань (2011). Знайомтеся: хронічне запалення низької інтенсивності.
Його називають головною загрозою здоров'ю. Якщо з часом це запалення може стати джерелом багатьох хронічних патологій, включаючи активне старіння шкіри, то як ми можемо його уникнути?
Читайте цікаве інтерв'ю керівника відділу науки, виробничо-дослідної національної компанії Італії GUNA S. p.a Алессандро Перра (Alessandro Perra) інтерв'ю виданню Medico e paziente (2017). Переклад I-Cosmetolog.
— Давайте поговоримо про концепцію хронічного системного запалення низької інтенсивності, на яку все частіше вказують дослідження, як на джерело головних проблем зі здоров'ям.
— Системне уповільнене запалення стає однією з важливих тем в області медицини. Це пов'язано з сучасним розумінням її ролі в патології численних хронічних станів, пов'язаних з віком.
Микровоспаление протікає безсимптомно. Ви не відчуваєте жар, ні почервоніння, ні набряку або болю, що буває в звичайному запаленні. Але якщо його не лікувати, як полум'я з-під попелу, легке запалення може призвести до пошкоджень, порушення функцій органів і систем.
У 2004 році, системні микровоспалительные захворювання журнал TIME назвав «підлим, тихим вбивцею». Щоб привернути увагу суспільства до цієї проблеми, журнал вивів цю тему на обкладинку.
В якості прикладу TIME показав, що найбільш руйнівні хвороби з якими ми стикаємося, такі як хвороби серця, аутоімунні захворювання і рак, стимулюються хронічним запаленням. На жаль, ми це розуміємо, лише в разі прояву клінічних ознак пошкодження органів і систем.
Механіка запалення досить добре вивчена. Визначити його можна за ступенем активності прозапальних молекул інтерлейкін 1 (ІL-1), фактор некрозу пухлин альфа (TNF-a), інтерлейкін 6 (IL-6), які є медіаторами ранніх стадій запального процесу (початок і прогресування).
Впевнений, на цю проблему ми повинні звернути найпильнішу увагу. І в першу чергу сімейні лікарі, які працюють з пацієнтами, що страждають різними захворюваннями, адже таких більшість.
Сімейний лікар може і повинен протистояти цьому запалення. Є кілька підходів до вирішення проблеми. Перше, це звернути увагу пацієнта на його спосіб життя, без сумніву запускає хронічне слабке запалення.
І звичайно, ви відразу подумали про правильному харчуванні, оскільки наша дієта не завжди відповідає потребам організму. Але це також можуть бути і не біологічні забруднювачі навколишнього середовища (наприклад, зловживання синтетичними ліками), і навіть негативні емоції, стрес, який є одним з найбільш важливих причин хронічного запалення низької інтенсивності.
Є дуже гарна робота 2013 року, про зв'язок типів мозкової активності і роботи імунітету. При посиленні негативних емоцій, зростання рівня маркера хронічного запалення інтерлейкін 6 моментально «вибухав» по експоненті.
Так, цікаво порівняння 2-х груп людей: японців, які практикують медитацію, і американців з Манхеттена в Нью-Йорку.
У японців була буферна система у вигляді медитацій, яка допомагала їм справлятися з негативними емоціями і, отже, утримувати цей маркер в нормі. І американці, які зі збільшенням негативних емоцій навпаки мали маркерный сплеск.
Таким чином, ми розуміємо, що терапія хронічного запалення повинна мати системний, фундаментальний підхід.
З іншого боку, у нас є можливість фармакологічного впливу, особливо представляє інтерес ліки з низькими дозами. Саме такі і створює Науковий відділ GUNA, яким я керую.
— Кажуть, що одним з головних джерел системного микровоспаления є мікробіота кишечника. Що провокують запалення інфекції і дієта західного типу, багата насиченими жирами, з малою кількістю харчових волокон. Є навіть списки продуктів запальних і анти-запальних.
— Дійсно, одним із самих головних порад який може дати лікар, це дотримуватися дієти харчування продуктами, які зберігають гістологічну цілісність слизової оболонки травного тракту.
Завдяки середземноморській дієті, загалом італійці мають хорошу захист з цієї точки зору. Але я вважаю, що ми повинні прагне до харчування, як кажуть американці, «органічної їжею», це у них прямо вказується на упаковці. І звичайно, їжа повинна бути свіжою.
Добре відомо про зв'язок між хронічним микровоспалением і накопиченням енергії (зокрема жирової тканини). Зайві калорії стає провоспалительными, тому що надмірне споживання призводить до надмірної ваги і ожиріння.
Адипоцити, клітини повні білка, в основному з яких і складається жирова тканина, є справжніми «бомбами уповільненої дії». Переповнені білком, вони сприяють виробленню фактора некрозу пухлин TNF-a, який є антагоністом рецептора IL-1, тому зайва вага потрібно тримати під контролем.
Перше що робить неправильна дієта, це розбалансує кишкову мікробіоту. У нашому тілі приблизно 2,7 кг бактерій, з яких 1,6 кг мешкають в кишечнику. Не вступаючи з нашим організмом в тісні взаємини, що вони являють собою складну систему комменсальных, симбіотичних і патогенних мікроорганізмів.
Якщо між ними зберігається гомеостаз, метаболічний «реактор» справно виконує свої функції і не заподіює шкоди слизовій оболонці кишечника. Але вона ж може стати початком запального процесу. Ще Гіппократ стверджував, що усі хвороби починаються в кишечнику.
Запустити запальний процес, що може їжа, стрес і навіть негативна емоція. Сьогодні добре відома кишково-мозкова вісь, двунаправлено сполучає кишечник і мозок. Якщо тригером зміни мікробіоти є запальна емоція, ми будемо спостерігати збільшення патогенів, і ці патогени будуть викликати запалення слизової оболонки кишечнику.
В хронічне запалення воно перейде тоді, коли «зламається» управління між клітинами епітелію слизистої моношару, що і визначає хронічну запальну патологію на рівні кишечника.
Але проблема в тому, що ці хронічні запальні захворювання протікають не тільки в кишечнику. Він є частиною системи, в якій тісно «спілкується» з іншими системами, тому фактори запалення поширюються з кишечника до інших органів.
І ось ми повертаємося до початку нашої розмови, до першого вашого питання: що може стати причиною хронічного запалення у пацієнта?
Я думаю, що починати треба з виявлення запальних станів слизової оболонки кишечника. Треба йти від причин. Правильне харчування або правильний спосіб життя повинен стати першим підходом до встановлення контролю над хронічними захворюваннями пацієнта. Ось на це і має в першу чергу звертати увагу сімейний лікар, і тільки потім на інші хронічні та супутні захворювання.
— Неправильно призначені ліки, що можуть несприятливо впливати на мікробіоту. Відомо, що спричинити зміну мікробіоти може зловживання антибіотиками.
— Разом з антибіотик-терапією, сімейний лікар може призначити і анти-антибіотик. Хороший підхід в терапевтичному лікуванні, це коли разом з синтетичним препаратом призначають і захист гомеостазу мікробіоти, для захисту цілісності слизової оболонки кишечнику. Це можливо як з дієтичними добавками, так і ліками з низькими дозами.
Саме так ми отримуємо відмінні результати навіть у пацієнтів з постійним запальним процесом.
Якщо ви приймаєте ліки з малою дозою лікарських речовин, у вас не буде хворобливих побічних ефектів, навіть якщо у вашій терапії одночасно використовується традиційний фармакологічний препарат. Це важливо тим, хто постійно бере кілька ліків від різних хвороб.
Ми розробили ряд корисних дієтичних добавок, для того щоб підтримувати ідеальний гомеостаз слизової оболонки кишечника між 10 тисяч різних видів бактерій кишкової мікробіоти.
— Я впевнений, це дійсно відмінні продукти. В цьому секторі ви займаєтеся дослідженнями, розкажіть більше про підходах GUNA.
— Ми дійсно вкладаємо багато енергії на власні дослідження, особливо у сфері ліків з низькою дозуванням. Зокрема, інтерлейкіни низького дозування.
Сьогодні ми маємо ряд доказів того, що використання цих молекул в малих дозах, є єдино можливим способом, щоб уникнути побічних ефектів. Навпаки, вони з'являються там, де застосовуються високі дози.
Низькі дози ліків дозволяють контролювати певні імунні механізми, особливо ті, які пов'язані із запальним процесом. Нещодавно ми опублікували деякі цікаві роботи в цій сфері.
Одна з них проводилася на групі пацієнтів з ревматоїдним артритом, які одержували лікування з правильною органікою. Пізніше, коли ці пацієнти знаходилися в стані ремісії, їм давали протизапальні лікарські препарати в низьких дозах, щоб зберегти низьку активність хвороби. І результати були дійсно дуже обнадійливі.
Доклінічні дослідження показали нам, що ми на правильному шляху з точки зору досліджень у різних моделях. Наприклад розвиток вітіліго при псоріазі на тваринної моделі, дуже схоже на розвиток у людей при запальному захворюванні кишечника. Як і при хворобі Крона (гранулематозний коліт).
Доклінічні дослідження допомогли нам зрозуміти механізм низького дозування. А деякі з цих досліджень, зокрема, у пацієнтів з хронічним запаленням, в деталях показали нам, як ліки з низькими дозами можуть довго утримувати це запалення на мінімально низькому рівні. Ці ліки можна приймати як завгодно довго, оскільки вони мають дуже високу клінічну безпека і не мають побічних ефектів.
Також, у нас є друга лінія досліджень дієтичних добавок. Прекрасна робота була проведена кілька років тому з Інститутом Морфології людини. Ми вимірювали ефекти комбінації молозива корів і полінезійського фрукта Ноні (Noni) на підтримку фізіологічно вчиненого клітинного обміну епітеліальних клітин слизової оболонки кишечника, а також контролю мікробного гомеостазу кишечника (див. Colostrononi).
Як я вже говорив, доклінічні дослідження дають нам розуміння деяких механізмів того, як розсудливо лікувати хворого, особливо в стадії ремісії. Хороша дієтична добавка разом з фармакологією низьких доз, можуть надати велику допомогу, і наші дослідження нам вказують що ми на правильному шляху.
Але свою роботу повинні зробити інші. Ми думаємо, що вже сьогодні ми можемо сподіватися на увагу лікарів, хоча б з тієї причини, що продукти GUNA представляють «сім'ю» абсолютно безпечних ліків, які не мають побічних ефектів, але при цьому мають дуже високі терапевтичні індекси.
Так чому б їх не приймати, принаймні разом з відомим синтетичним препаратом? Ми говоримо, будь ласка, спробуйте використовувати це інша зброя терапевтика.
— Спасибі!
--
Посилання на джерела:
Martin-Martin LS, Giovannangeli F, Bizzi E, Massafra U, Ballanti E, Cassol M, Migliore A. An open randomized active-controlled clinical trial with low-dose SKA cytokines versus DMARDs evaluating low disease activity
maintenance in patients with rheumatoid arthritis. Drug Des Devel Ther. 2017;11:985-994.
Cardani D, Dusio GF, Luchini P, Sciarabba M, Solimene U, Rumio C. Oral Administration of Interleukin-10 and Anti-IL-1 Antibody Ameliorates Experimental Intestinal Inflammation. Gastroenterology Research 2013;6:124-133.
Cardani D. Effetti di COLOSTRO NONI sul turn-over delle cellule epiteliali, sugli stati infiammatori e sull'integrita dei sistemi giunzionali della mucosa intestinale. Minerva Gastroenterologica e Dietologica Vol.1, N° 1, Marzo 2014
- Афірмації до прийому крапель Квіти Баха доктора Едварда Баха російською мовою. Рекомендації використанняРекомендації та список оригінальних афірмацій всіх 38 номерів крапель доктора Баха, згрупованих у 7 тематичних груп. Стаття буде корисна не тільки тим, хто тільки починає практикувати Квіти Баха, але і тим, хто відчуває труднощі в отриманні результатів. Розглядаються питання правильного застосування афірмацій Квітів Баха, часті помилки і шляхи їх усунення.Афірмації до прийому крапель Квіти Баха доктора Едварда Баха російською мовою. Рекомендації використання
- Анкета, тест крапель Квітів Баха по таблиці. Як підібрати краплі Баха по емоціям?Короткий опитувальник доктора Едварда Ф. Баха, з допомогою якого зручно підібрати краплі Квіти Баха. Тест з 38 питань для підбору Кольорів Баха по емоціям. Просто позначте в таблиці питання, на які ви відповідаєте «ТАК», а потім подивіться в результуючій табличці відповідний емоції квітка Баха. Тест можна скачати у форматі PDF, або пройти онлайн.Анкета, тест крапель Квітів Баха по таблиці. Як підібрати краплі Баха по емоціям?